Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommenteeri

Riigipilve infokiri 4/2021

Riigipilv saab uue hingamise

04.11.2021 sai Riigi IKT Keskuse (RIT-i) moodustamine Vabariigi Valitsuselt positiivse otsuse, mis tähendab, et liigume edasi vastavalt kokku lepitud plaanidele ja alates 01.03.2022 kuulub Riigipilv 100% riigile ehk partnerite osa ostetakse välja. Riigipilve tänastele ja ka tulevastele klientidele see muudatusi kaasa ei too ehk pilveteenust pakutakse sama moodi avaliku sektorile edasi nagu seda seni on tehtud


Ajakirjandus on pidevalt hoidnud pilku peal riigipilve tegemistel ja ka selline muutus ei ole jäänud märkamata. Rõõm on tõdeda, et Riigipilve vastu tuntakse huvi, kuigi viimane pealkiri Geeniuse portaali poolt ei ole kuidagi õnnestunud ja tekitab väärarusaami. Ei saa nõustuda väidetega, et tänasel kujul Riigipilv saadetakse pensionile. Pigem väidaks vastupidist – Riigipilv saab uue hingamise!

Esiteks läheb riigi omandisse liikumisega selgemaks, mis alustel toimib Riigipilv. Kui praegu vaadatakse Riigipilve, kas erasektori või avaliku pilvena, siis tulevikus riigi poolt hallatava pilvena. Teiseks muutub selgemaks, mis konfidentsiaalsustasemega andmeid tohib Riigipilves hoida ning kolmandaks saame tulevikus teha kiiremaid otsuseid lähtuvalt vajadusest, olgu selleks siis tehnoloogiline uuendus, turvakaalutlus või klientide poolt soovitud täiendus.

Minu siiras tänu tänasele meeskonnale, kes on aastatega ehitanud üles lahenduse, mida on võimalik edasi viia järgmisele tasemele ja täiendada: me ei pea alustama nullist. Riik võtab üle hästi toimiva süsteemi koos suure kliendibaasiga. Riigipilv peab saama eelistatuimaks pilveteenuse pakkujaks avalikus sektoris ning koos saame arendada Riigipilve, mis on disainitud just selle sektori vajadustest lähtuvalt.

Kui iga asutus peaks ise ette võtma nullist arenduse, mis teine asutus on juba loonud, kulutaksime kõik asjatult palju energiat leidmaks kompetentsi, mida juba täna on turul leida üsna keeruline. Uute standardite loomisega saame hoida kokku aega ja raha. Keegi meist ei tahaks end avastada olukorras, kus süsteemid ei tööta või pole piisavalt turvalised, et neid tarbida. Kui teil on ideid, kuidas Riigipilve edasi arendada, julgustan Teid kindlasti meiega ühendust võtma. Riigipilv tuleb uuele hingamisele viia koos Teiega, ainult nii võidavad sellest kõik osapooled.

Taavi Viilukas
Riigipilve juht

Riigipilve Metsaseminar 2021 kokkuvõte


Riigipilve metsaseminar toimus 2.-3. novembril 2021 Viinistul. Veebi teel oli võimalus sündmusest osa saada esimese päeva ennelõunal, kuid nüüd saavad kõik huvilised jälgida seminari esimese päeva ettekandeid Riigipilve Youtube kanalil.
Tagasiside metsaseminarile oli positiivne. Põhjalikumat kokkuvõtet koolituspäeva ettekannetest saab lugeda Riigipilve blogist. Videod ja esitluste PDF-id allpool:

Kristo Vaher (MKM) "Luues korda hajusas kaoses"  Video; PDF
Taavi Viilukas (Riigipilv) "Mida avalik sektor võidab kui kolib Riigipilve?" Video; PDF
Ilja Livenson (Riigipilv, Opennode) "Kubernetes Riigipilves" Video; PDF
Martin Õunap (TEHIK) "Kuidas migreerida Live infosüsteemi keset päeva ilma katkestuseta?" ja "DevOps - E-kiirusel püsimine" Video; PDF
Lauri Võsandi (Riigipilv) "Rakenduste tarnimine Riigipilve" Video; PDF
Taavi Viilukas "Konsolideerimise hirmud ja mured" Video; PDF
Tõnu Tammer (CERT) "Pilves olla või mitte - see on turbe küsimus" PDF


Räägi kaasa Eesti Riigipilve tulevikus 

Märtsikuust alates hakkab Riigipilve opereerima Riigi Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogia Keskus (RIT). Nüüd on Sul hea võimalus kaasa rääkida Riigipilve tulevikus, et Riigipilv oleks veelgi ägedam ja mugavam kasutada.
Selleks on Riigipilve meeskond koostanud küsitlusvormi, mille eesmärk on koguda sisendit ja mõtteid, mida ja kuidas tulevikus edasi teha. Ootame teie mõtteid ja ettepanekuid!

Integreeritud pilvevarundusteenuse
tööde staatuse jälgimine iseteeninduses

Kliendid, kes on tellinud endale integreeritud pilvevarundusteenuse, saavad nüüd jälgida varundustööde staatust iseteenindusest. Selleks tuleb minna antud tellimuse detailvaatesse ning vajutada nupule “Show report”.

Loe edasi >>

CENTOS 8 EOL

CentOS Linux 8 versioon on oma senisel kujul jõudmas elukaare lõppu käesoleva aasta lõpuks. Sellekohase CentOS Project ametliku teatega saab tutvuda SIIN.

Edasiseks pakutav CentOS Stream 8 distributsioon ei ole enam binary-compatible rebuild RHEL 8 stabiilsetest versioonidest (nagu varem), vaid on mõeldud pigem RHEL 8 arendusplatvormina. Seega on tekkinud vajadus leida CentOS 8 asenduseks sobiv Linux distributsioon, mis on jätkuvalt ehitatud stabiilse RHEL 8 versiooni lähtekoodist ning on seega binary-compatible RHEL 8-ga.

Loe edasi >>

Riigipilve roll riigi IT konsolideerimises


Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel on käima lükatud IKT
konsolideerimise plaan ja oma roll on selles ka Riigipilvel. Täpsemalt avavad teemat Riigipilve juht Taavi Viilukas ja riigi IKT baasteenuste konsolideerimise juht Ergo Tars.

Loe edasi >>


Muud uudised

Riigipilve meeskonnal on plaanis korraldada veebruaris 2022 nii uus Riigipilve infopäev kui ka järjekordne metsaseminar. Soovitame Teil kalendris need ajad varakult reserveerida, et Te ei jääks ilma kõige uuemast  Riigipilve infost ja teadmistest. Täiendav info sündmuste kohta jõuab Teieni, kui olete liitunud Riigipilve infokirjaga.
  • 02.02.2022 Riigipilve infopäev
  • 22.02.2022 Riigipilve metsaseminar

Lisa kommentaar

Email again:
Vaegnägijatele