Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommenteeri

Riigipilve Infokiri 3/2021

Saame tuttavaks Riigipilve uue juhiga

Augusti  alguses asus Riigipilve osakonna juhatajana ametisse Taavi Viilukas, kes uueks aastaks võtab üle teenuseomaniku rolli praeguselt RIKS Riigipilve ja IT osakonna juhatajalt Priit Kollo-lt. Riigipilve infokirja toimetus küsis Taavilt mõned küsimused, et tutvustada teda Riigipilve klientidele ja ka suuremale üldsusele.

Räägi meile endast - Milline on Sinu varasem taust ja kas oled ka varasemalt kokku puutunud Riigipilvega?

Pilvevaldkonnaga olen tegelenud alates 2006 aastast, kui osalesin ettevõtte Termneti loomises. Termnet missiooniks oli pakkuda pilveserverit IT-ärikriitilistele ettevõtetele. Pilve mõistet tookord veel ei olnud ning mäletan selgelt, kui raske oli pilveserverit müüa – serveri saad, aga käega katsuda ei saa. Nii mõnigi kord tunnistati meile ausalt, et nad ei saa hästi aru, kuidas see töötab. Tavaline oli suhtumine, et kusagil seadmekapis on server ja kui klient lepingu lõpetab, saab ta selle jääkväärtusega välja osta. Aeg on aga edasi läinud ning pilv on juba ammu muutunud standardiks.
Peale 12 aastat tegutsemist pilvevaldkonnas, liitusin Teliaga. Sealt olen Riigipilve tegemistel silma ikka peal hoidnud. Otsest kokkupuudet Riigipilvega mul seal ei olnud, aga vana professionaalne kretinism tegi oma töö – niipea kui kuulsin sõna Riigipilv, jäin juttu kuulama.

Milline on Su visioon, mida Riigipilve juhina soovid saavutada?

Tahaksin näha tulevikus Riigipilve, mida tuuakse eeskujuks, milline peab üks hästi toimib pilv olema. Seda nii hinna kui ka kvaliteedi suhtes.  

Mis on Sinu arvates Riigipilve eelised?

Riigipilve eeliseks on riigipoolsete nõuete tagamine pilvekeskkonnas. Usaldusväärsus. Kui vaadata erasektoris pakkuvaid pilvelahendusi, siis pilt on väga kirju. Veebilehtede põhjal kiidavad kõik enda kõrget käideldavust ja turvalisust. Kui aga küsida, kuidas seda tagate, siis konkreetseid vastuseid ei pruugi saada. Julgustan alati kliente küsima teenusepakkujatelt, kuidas nad neid nõudeid tagavad ja alles siis otsustama, kas pilveteenuse pakkuja on usaldusväärne või mitte.

Riigipilvel on oma kindlad standardid, mille pealt lõivu maksta ei saa. See teeb ka Riigipilvest Riigipilve!

Mis paneb Su silmad särama nii tööl kui puhkehetkel?

Silma paneb särama, kui ettevõtmistel ja tegemistel on tulemus. On asju, mis võtavadki kaua aega. Oluline on, et iga väikse sammuga liigutakse lähemale lõppeesmärgile, mitte ei tammuta kohapeal. Vabal ajal paneb silma särama meri ja merematkad.

Täname Taavit tutvustuse eest ja soovime talle palju edu Riigipilve juhi ametis!


Riigipilve teenusekataloogist saab vahukoort sealihaga

Riigipilve meeskonnalt on vahel küsitud, kuidas on võimalik, et kaks teenusekataloogis olevat teenust ei sobi omavahel kokku? Alguses võib tunduda kummaline, aga just nii see on, sest Riigipilve teenusekataloog ei ole üks ühiselt kokku kõlav harmoonia, vaid riigisektorile suunatud erinevate IT teenuste kogum.

Riigipilve teenusekataloog koosneb Riigipilve pakutavatest teenustest, milleks on näiteks IaaS, Integreeritud pilvevarundusteenus, Objektsalvestusteenus (S3) jne. Kui teenuste nimekirjas teenuse taga puudub teenust osutava ettevõtte või asutuse nimi, siis on tegemist Riigipilve teenusega. Need on arendatud omavahel kokkusobivalt, aga igaks juhuks tasub teenuse tutvustus läbi lugeda, et veenduda, mis otstarbel konkreetsel juhul kasutamine on ette nähtud. Kahtluse korral tuleks võtta ühendust Riigipilve klienditeenindusega.

Loe edasi Riigipilve blogist


Täna räägime GPU-dest

Graafikaprotsessor ehk GPU (graphics processing unit) on arvutikiip, mille abil genereeritakse arvutiekraanile kujutisi. GPU on võimeline kiiresti teostama keerulisi matemaatilisi arvutusi, mida vajatakse graafika, animatsioonide ja videote töötlemiseks. GPU-d töötavad paralleelarvutuse põhimõttel. See tähendab, et mitmed protsessorid tegelevad samaaegselt ühe ja sama ülesande erinevate osadega.

Kõige lihtsam on GPU tähtsust mõista, kui mõtleme videomängudele. Kõikide mängu tegelaste kujutised koos värvide, varjude ning neid ümbritseva maastikuga saavad silmale nähtavaks tänu GPU tööle.

Esimesed GPU-d töötati välja siis, kui hakati looma rohke graafikaga rakendusi, mis koormasid keskprotsessorit ja vähendasid arvuti jõudlust. Esialgu kasutati GPU-sid peamiselt arvutimängude 3D-graafika kiirendamiseks. 21. sajandi hakul mõistsid arvutiteadlased, et GPU-de abil on võimalik kiirendada ülimalt keeruliste arvutusülesannete lahendamist.


Riigipilve IaaS teenusega seonduvatest võrguteenustest

Riigipilves on praeguseks klientide soovidest lähtuvalt välja kujunenud erinevad võrguteenused ja erinevad toetatud võrgutopoloogiad. Käesoleva artikli eesmärgiks on olla teejuhiks nende vahel orienteerumisel ja osutada mõnedele olulistele detailidele.

Suures plaanis võib Riigipilve IaaS teenusega seotud võrguteenused ja -teemad jagada kolme gruppi:

Loe edasi Riigipilve blogist.

Uued teenused

Logide haldus (Bytelife)

Teenuse eesmärgiks on paigaldada ja häälestada keskne logide kogumise ja töötlemise keskkond – LogStack, võimalikult kiiresti.  Logstack võib koguda logisid üle kogu infrastruktuuri:

  • serverite failidest push või pull turvalise transpordikanaliga,  
  • võrguseametest või muudest allikatest üle syslog protokolli...

Loe edasi >>

Turvanõrkuste kontroll (Telia)

Teenus võimaldab otsida kliendi andmesidevõrgu IT-süsteemides olevaid turvanõrkusi ning annab ülevaatliku raporti, mille kaasabil on võimalik teha teadlikke otsuseid parendamaks kliendi IT süsteemide turvalisust.

Turvanõrkustest ülevaate saamiseks skaneeritakse teenuse skoobis olevaid seadmeid professionaalse skänneriga. Skaneerimise parameetrid valitakse ja lepitakse kokku sõltuvalt kliendi vajadustest ning seadmete tüübist.
Teenuse skoopi võivad kuuluda erinevad seadmed, näiteks (nimekiri pole lõplik) virtuaalsed serverid, hüperviisorid, veebi- nime- ja postiserverid, välisperimeetri tulemüürid ja ruuterid ning kasutajate tööarvutid.

Klient saab tellida kas ühekordse või regulaarse teenuse, mille käigus kogutakse informatsiooni kliendi seadmete turvanõrkustest. Regulaarse teenuse korral suudab Telia pakkuda pidevat turvanõrkuste monitoorimist – turvanõrkuste informatsioon uueneb koheselt uute turvanõrkuste ilmnemisel.

Loe edasi >>

Serveri küberkaitse (Telia)

Kliendi käsutusse antakse Trend Micro Worry-free Advanced uue generatsiooni viirusekaitse tarkvara, mis aitab kaitsta ettevõtte servereid viiruste ja pahavara eest. Teenuse eelised:

  • tegemist on ainult serveritele keskendunud uue generatsiooni antiviiruse platvormiga...

Loe edasi >>

Riigipilve teenuste koondnimekirja leiab SIIT.


Muud uudised

Riigipilve Metsaseminar

Anname juba varakult teada, et tulemas on järjekordne Riigipilve metsaseminar. Nagu traditsiooniks on saanud, saab ka seekord üritusel kuulda sisukaid ettekandeid (võimalus osaleda ka virtuaalselt) ja osaleda praktilistes töötubades. Lisaks saab õhtuses osas vahetada omavahel vabamas vormis mõtteid ja kogemusi.

Metsaseminar toimub Viinistus 2-3.november. Palume lisada kuupäeva broneering aegsasti oma kalendritesse. Saadame peatselt välja ürituse kutse. Üritusel osalemine on tasuta ja kuna kohtade arv on piiratud, palume kiiresti reageerida.  

Riigipilve metsaseminari ürituste sari on mõeldud uuendusmeelsetele inimestele, kellele läheb korda, kuidas pilves asju paremini teha ja kes on valmis ise õppima ning jagama teistega oma teadmisi. Mida rohkem meil on kogemusi ja parimaid praktikaid, seda lihtsam on meil üksteist mõista, ning koos e-riiki ehitada.


Muutunud IaaS teenusetingimused

Teenusetingimuste muudatusega seoses lülitasime sisse täiendava kontrollkanali integreeritud pilvevarundusteenusel, mis aitab tagada andmete terviklikust varukoopiate tegemisel. Kui integreeritud pilvevarundusteenust kasutav klient seda ei soovi, saab ta selle välja lülitada.

*   *    *

Riigipilve kodulehe kõige rohkem külastusi saanud lehtede TOP


Lisa kommentaar

Email again:
Vaegnägijatele