Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommenteeri

KUTSE Riigipilve metsaseminarile 2-3.nov 2021

Hea Riigipilve sõber!

Riigipilve tiimil on hea meel Sind kutsuda juba kümnendat korda ühisele kokkusaamisele, et koos muuta ja täiendada oma teadmisi.

Sel korral jätkame DevOps tehnoloogiate tutvustamise ja tundma õppimisega ning kohtume sellel aastal Viinistus ja ka veebis. Koolitajad on oma ala tipud ning oma kogemusest räägivad riigi stabiilsemate töövoogudega asutuste esindajad.

Kahe päeva jooksul on plaanis juhendatud töötoad, seminari vormis koolitused ja arutelud, kuidas ja milliseid tehnoloogiaid kasutada.

Üritus on jagatud mõtteliselt kaheks osaks, millest saavad osa:

  1. veebi teel kõik 2.nov kell 10:00 – 12:30, registreeri end SIIN ning
  2. kohapeale tulijad 2.-3.nov, registreeri end SIIN

Seminari esimeses osas piiranguid ei ole, kõik on oodatud! Loengu vormis antakse ülevaade, Kuidas luua korda hajusas kaoses (Kristo Vaher, MKM), Mida on võita, kui kolida Riigipilve (Taavi Viilukas, Riigipilv), Riigipilve populaarseim teenus Kubernetes (Ilja Livenson) ja Kuidas migreerida live infosüsteemi keset päeva ilma katkestuseta (Martin Õunap, TEHIK).

Seminari praktilistesse töötubadesse kohapeal ootame Sind, kui sul on huvi rakenduste alusplatvormide automatiseerimise ja sujuva toimimise vastu. Kohtade arv on piiratud! Sul on võimalus valida järgnevate töötubade vahel:

  • Kubernetese praktiline töötuba, mentorid Pelle Jakovits Tartu Ülikoolist ja Riigipilve arhitekt
  • CI/CD praktiline töötuba, mentorid Sander Kuusemets Tartu Ülikoolist ja Martin Õunap (TEHIK)
  • Konfiguratsioonihalduse praktiline töötuba, Allan Poola (RIA) ja Ilja Livenson Riigipilv  

Kogu PÄEVAKAVA on alljärgnev:

 2. NOVEMBER

9.30 - 10.00

SAABUMINE VIINISTULE

Seoses Covid-19 teemaga teeme oma üritusel rohkem kui riiklikud määrused nõuavad, et tagada kõikidele turvaline olemine. Kohapeal toimub kõigi kiirtestimine olenemata sellest, kas inimene on põdenud, vaktsineeritud või vaktsineerimata.

Veebiülekanne kõigile  toimub kell 10.00 - 12.30.

Edasised praktilised töötoad ja arutlused toimuvad Viinistul kohapeal.

Registreerimisel märgi oma soov vastavalt!

10.00 - 10.45

LUUES KORDA HAJUSAS KAOSES 

Kristo Vaher, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) Riigi IT tehnoloogiate juht, annab ülevaate Eesti digiriigist ja meie digi-identiteedist.   Üks edu võtmetest on olnud hajus arhitektuur, mida seob kokku peamiselt X-tee ja koosvõimeraamistik. Tsentraalne ja hajus on aga igaveses võnkumises - kus kohas oleme täna ja kuhu peaks edasi liikuma, et teha vähemaga rohkemat? Kas arendusraamistik ja põhimõtted oleks lahendus?

10.45 - 11.15

MIDA AVALIK SEKTOR VÕIDAB KUI KOLIB RIIGIPILVE? 

Taavi Viilukas, Riigipilve juht, annab ülevaate Riigipilve eelistest võrreldes enda infra omamisest. Tähelepanu pööratakse maksumusele, turvalisusele, käideldavusele. Mis maksab haldus ja kompetentne meeskond? Lisaks võrreldakse Riigipilve teiste teenusepakkujate pilvedega.

11.15 - 11.30

Paus

11.30 - 12.00

KUBERNETES RIIGIPILVES 

Ilja Livenson, Riigipilve arhitekt, annab ülevaate Kubernetes’e platvormist ning sellest, kuidas näeb välja selle peale kolimine. Lisaks analüüsib Ilja millised on antud teenusega kaasnevad plussid ja miinused, võttes arvesse Riigipilve viimase aasta praktilisi kogemusi.


12.00 - 12.30

KUIDAS MIGREERIDA LIVE INFOSÜSTEEMI KESET PÄEVA ILMA KATKESTUSETA? 

Martin Õunap, Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK) peaarhitekt annab ülevaate, milline on läbipaistev migreerimine andmekeskuste vahel ning arutleb millises osas annab DevOps suurt lisaväärtust.

12.30 - 13.30

Lõuna

13.30 - 15.30

Praktilised paralleelsed töötoad: 

1. KUBERNETESE PRAKTILINE TÖÖTUBA

Pelle Jakovits Tartu Ülikoolist ja Riigipilve arhitekt annavad ülevaate kuidas ja milleks kasutada konteinerite automatiseerimise tehnoloogiaid ja millised on kiired võidud.

Eeldused: oma arvuti, töötuba on mõeldud neile, kes pole varem katsetanud K8s ja sooviksid saada baas kogemust.

2. CI/CD PRAKTILINE TÖÖTUBA

Sander Kuusemets Tartu Ülikoolist ja Martin Õunap Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) peaarhitekti juhendamisel saab töötoas osaleja koostada oma CI/CD (“Continuous Integration” ning “Continuous Delivery”) pipeline, kasutades Gitlabi ja Kubernetest.

Eeldused: oma arvuti ja et oled eelnevalt kokku puutunud konfiguratsiooni failidega.
 

3. KONFIGURATSIOONIHALDUSE PRAKTILINE TÖÖTUBA

Allan Poola Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) eriprojektide osakonna arhitekt ja Ilja Livenson Riigipilve arhitekt toovad välja, mis probleeme lahendab konfihaldus, mis asi on ansible ning infra as a code. Praktiliselt tehakse läbi VM-i loomine ansible-ga ja palju muud.

Eeldused: arvuti olemasolu. Omada SSH klienti. Linuxi käsurea teadmine ja faili redigeerimise oskus käsureas.

15.30 - 15.45

Paus

15.45 - 16.30

RAKENDUSTE TARNIMINE RIIGIPILVE 

Lauri Võsandi, Riigipilve arhitekt, räägib SaaS-i teenustest (MySQL, Mongo, S3, logimisest, monitooringust jne) ja nende poole liikumisest. Selleks, et asi õigesti töötaks, peab arendaja palju asju õigesti tegema. Näiteks tarnima läbi Docker registry, mitte kasutama kohalikku failisüsteemi. Õigesti tehtud arendus töötab hästi nii arendaja masinas, onprem Dockeri klastris, Riigipilves kui ka AWS-s.


16.30 - 17.15

KONSOLIDEERIMISE HIRMUD JA MURED

Taavi Viilukas, Riigipilve juht, on moderaatoriks kogemuste vahetamise töötoale. Räägime ausalt ja avatult konsolideerimise hirmudest ja muredest. Räägime plaanist ja helgest tulevikust.

17.15 - 17.30

Päeva lõpetamine

3. NOVEMBER

9.00 - 10.00

Hommikusöök


10.00 - 11.00

PILVES OLLA VÕI MITTE - SEE ON TURBE KÜSIMUS?

Tõnu Tammer, CERT-EE juht, annab ülevaate, kuidas Riigipilves olla turvaliselt, tuues näiteid elust enesest.

11.00 - 11.30

Ürituse lõpetamine ja kohvipaus

11.30 - 12.30

Kunstimuuseumi külastus

Üritust korraldab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium Euroopa Liidu struktuuritoetusskeemist „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine“, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. Üritust aitab läbi viia Publicon OÜ

Lisa kommentaar

Email again:
Vaegnägijatele