Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Kommentaarid (5)

Riigipilve Infokiri 2/2021

Hea Riigipilve infokirja lugeja!

Aitäh, et tunned huvi Riigipilve käekäigu vastu. Riigipilv on arenenud ja areneb jätkuvalt tänu kasutajatele, kes on leidnud aega panustada. Pilvekõlbulikele teenustele üleminek nõuab lisaaega ja energiat. Tänaseks on juba piisavalt näiteid, kus piltlikult öeldes käsitsi ämbriga vee tassimine siiski ei ole nii tõhus kui võtta aeg ja parandada ära veepump, mis hoiab osa käsitööd edaspidi kokku.
Tänu meie enda riigiasutuste jaoks oluliste teenuste arendamine on viinud Riigipilve tervikvaate selleni, et on näha juba seda erisust teistest turul pakutavatest pilvelahendustest. Viimane koolituspäev on ka üheks kinnituseks sellest väärtuslikust ökosüsteemist, mida üks ühine ja riigiasutuste-ülene koostöö võimaldab saavutada. RIKS ja Riigipilve meeskond toetab jätkuvalt pilveteenuste lahenduste kiiremat kasutuselevõttu ja kui nõuded ning vajadused on sellised, kus Riigipilv saab olla abiks,
siis toetame igakülgselt.

Sven Heil
RIKS juhataja

Kokkuvõte Riigipilve virtuaalsest koolituspäevast 06.05.2021

Neljapäeval, 06.05.21 toimus Riigipilve virtuaalne koolituspäev. Osalejateks oli registreerinud 190 inimest ja korraga oli Zoom’is kohalviibijaid 130 ringis.
Koolituspäeva juhatas sisse MKM IT arhitektuuri ja taristu nõunik Allan Allmere ning esimesena astus üles riigi CTO Kristo Vaher (MKM) ettekandega „Teen ise või ostan teistelt?!", kes andis ülevaate digiriigi tehnoloogia vastutuse jaotusest ja põhimõtetest ning rääkis millist rolli kannab Riigipilv Riigi IT arenguplaanides.
Järgnes Priit Kollo (RIKS) ettekanne "Kes vastutab?!" ülevaatega, milline on Riigipilve opereerimise mudel, vastutusalad ja kompenseerimise mudel.
Riigipilve arhitekti Andres Toomsalu (OpenNode) ettekanne "Hoiame vahet!", selgitas puust ja punaselt - kuidas on Riigipilves kliendid üksteisest eraldatud.
Riigipilve projektijuht Kristjan Sau tutvustas Riigipilve võimalusi võrguteenuste, otse-ja privaatühenduste teemal.
Mark Fišel Tartu Ülikoolist rääkis teemal "Kratid, keel ja pilv" ning vahepeal tutvustati paralleelsetes sessioonides Riigipilve teenuste kataloogi teenuseid Telia, Regio, ByteLife, CybExer, Pilvio ja Fujitsu poolt. Oma DevOps kasutajakogemust jagasid SMIT, MKM ja Entigo esindajad.

Tagasiside oli positiivne nii kuulajate kui ka esinejate poolt. Eraldi tänati Riigipilve tiimi hea töö eest! Põhjalikumat kokkuvõtet koolituspäeva ettekannetest saab lugeda Riigipilve blogist. Videod ja esitluste PDF-id allpool:

Kristo Vaher (MKM) "Teen ise või ostan teistelt?!"  Video  PDF
Priit Kollo (RIKS) "Kes vastutab?!"  Video  PDF
Andres Toomsalu (OpenNode) "Hoiame vahet!"  Video  PDF
Kristjan Sau (RIKS) "Võrguteenused, otse- ja privaatühendus"  Video  PDF
Martin Vool (Entigo) "Kubernetese põhitõed"  Video  PDF
Siim Vene (SMIT) "Infrastruktuur kui koodi ehitamine SMITis"  Video  PDF
Ülo Puskar (MKM) "CI/CD MKM-s projekti EHR näitel"  Video  PDF
Mark Fišel (UT) "Kratid, keel ja pilv"  Video  PDF
Kristjan Aljas & Martti Kebbinau: "Küberturbe baastase ja Telia infoturbe teenused"  Video  PDF
Tõnis Laugesaar: "Regio ruumiandmete API teenused ja kasutusvõimalused" Video  PDF
Janek Gridin (ByteLife) "Migratsioon Riigipilve ByteLife’ga - see on imelihtne!"  Video  PDF
Lauri Almann ja Reemet Kaldoja (CybExer) "Cybexer’i dünaamiline e-õpe ja riskihindamise platvorm Riigipilves" Video PDF
Tarmo Katmuk ja Kaur Kiisler "Pilvio andmesalvestusteenus, selle kasutamine ja eelised" Video PDF
Tony Seene ja Hando Penu (Fujitsu Estonia) IT-varade haldusteenuse tutvustus ja demo Video PDF


Windows serveri litsentseerimine Riigipilves

Windows serveri litsentside kasutamise teema Riigipilves on nii mõnelegi kliendile küsimusi tekitanud ja kirjutamegi lühidalt sellest. Microsofti ainuke õiguslikult korrektne meetod teenuse pakkumisel oma toodete litsentseerimiseks on teenusepakkuja rendilitsentsid (SPLA). Riigipilv on selles küsimuses pidanud Microsoftiga pikki kõnelusi, aga Microsoft on jäänud endale kindlaks ja kasutab sama põhimõtet ka teistes riikides.
SPLA kasutamine tähendab, et kahjuks ei ole võimalik pilves majutatud teenustel kasutada kliendi enda litsentse (BYOL mudel). Windows serveri litsentseerimine toimub selliselt, et teenusepakkuja litsentseerib ära riistvara ja müüb edasi sellele riistvarale majutatud virtuaalmasinate tuumade litsentse. Riigipilves on litsentseeritud Windows serveri kasutamine Tallinna ja Harku andmekeskustes. Meie kolmanda, Tartu Ülikooli (UT pilv).IaaS riistvara haldab kolmas osapool ja seal ei ole Windowsi litsentseeritud, seega Windows serveri kasutamine ei ole võimalik. Kuna sellega oli klientidel veidi arusaamatusi, siis oleme täiendanud teenusetingimusi, et põhimõtted oleksid lihtsamini hoomatavad.


Tutvume Riigipilve kliendiga - SA Kredex

Alustame uue blogi sarjaga, kus tutvustame Riigipilvega liitunud kliente ja uurime, milline on nende senine kogemus Riigipilvega ning millised on nende edasised plaanid pilveteenustega seoses.
Esimesena vastas meie küsimustele Sihtasutus Kredex´i IT-juht Thomas Lepik.

Miks otsustasite kasutusele võtta Riigipilve?
 

Minu jaoks oli „Riigipilv“ tuttav oma varasematest ametitest ja projektidest ning KredEx’ga liitudes oli teema minu jaoks juba „tuntud tundmatu“, ehk et loomulikus valikus infosüsteemide arhitektuursete lahenduste kaalumisel. Lisaks võimaldab pilveteenuste kasutamine keskenduda oluliselt rohkem sisulisemate küsimuste lahendamisele.

Millised on olnud senised kogemused? 

Loe edasi SA Kredex Riigipilve ja teiste pilvede kasutamisest SIIN.

Uued teenused

IT-varade haldusteenus (Fujitsu Estonia)

IT-varade elutsükli haldamisel seisavad IT osakonnad tihti silmitsi paljude probleemide ja väljakutsetega. Hoides silma peal üha suureneva IT-varade hulgal, on vajalik säilitada turvalisus ja seda kõike pidevalt väheneva eelarvega.
Miradore pakub seadmete haldamiseks täielikku tööriistakomplekti, millega hallata...

Loe edasi >>

Konsultatsiooni- ja tugiteenused (Regio)

Konsultatsiooni- ja tugiteenus (Regio) on mõeldud toetamaks Regio ruumiandmete API teenuseid.

Teenuse raames pakutakse 3 paketti, alates API teenuste kohandamisest kliendi vajadustele, teenuse integreerimisest ja seadistamisest ja lõpetades nõustamisega sobiva API lahenduse leidmisel ja selle integreerimisel.

Loe edasi >>

Veeam kaugvarundusteenus (Telia)

Veeam kaugvarundusteenuse raames osutatakse kliendile keskset andmete varundamise teenust.
  • Telia võimaldab Kliendile teenuse raames Kliendi virtuaalserverites asuvate andmete varundamist;
  • Andmete varundamisel kasutatakse varunduspinnana Telia pilvevarunduse pinda
  • Pilvevarunduse teostamiseks kasutatav varundustarkvara ning selle käitamiseks vajaminev taristu asub Telia serveriruumis.

Loe edasi >>

Riigipilve teenuste koondnimekirja leiab SIIT.

Ettevalmistamisel teenused

Turvanõrkuste kontroll (Telia)

Teenus võimaldab otsida ettevõtte andmesidevõrgu IT-süsteemides olevaid turvanõrkusi ning annab ettevõttele ülevaatliku raporti, mille kaasabil on võimalik teha teadlikke otsuseid parendamaks ettevõtte IT süsteemide turvalisust.
Turvanõrkustest ülevaate saamiseks skaneeritakse teenuse skoobis olevaid seadmeid professionaalse skänneriga. Skaneerimise parameetrid valitakse ja lepitakse kokku sõltuvalt...

Logide haldus (Bytelife)

Teenuse eesmärgiks on paigaldada ja häälestada keskne logide kogumise ja töötlemise keskkond – LogStack, võimalikult kiiresti.  Logstack võib koguda logisid üle kogu infrastruktuuri:

  • serverite failidest push või pull turvalise transpordikanaliga,  
  • võrguseametest või muudest allikatest üle syslog protokolli...

Serveri küberkaitse teenus (Telia)

Kliendi käsutusse antakse Trend Micro Worry-free Advanced uue generatsiooni viirusekaitse tarkvara, mis aitab kaitsta ettevõtte servereid viiruste ja pahavara eest. Teenuse eelised:

  • tegemist on ainult serveritele keskendunud uue generatsiooni antiviiruse platvormiga...

Loe edasi >>



Riigipilve populaarseimate postituste TOP läbi aegade

Otsustasime teha kokkuvõtte Riigipilve kõige populaarseimatest postitustest läbi aegade ja jagada ka teiega, millised teemad pakuvad Riigipilve kodulehe külastajatele enim huvi. Selles infokirjas avaldame TOP 6 blogipostitused:

  1. Kokkuvõte Kubnernetese online seminarist
  2. TEHIKU peaarhitekt: Riigipilv aitab loobuda teenustest, mis ei loo ärilist väärtust
  3. Riigipilve areng, infokiri 01.10.2019
  4. Riigipilve infokiri 16.01.2020
  5. Riigipilve infokiri 1/2021
  6. Video: Pilvekõlbuliku rakenduse muster + Commit.Live protsess Tööinspektsiooni projekti TeIS näitel


Lisa kommentaar

Email again:
Kommentaarid (5)
555 sample@email.tst · 14. detsember 2021
555 sample@email.tst · 14. detsember 2021
555 sample@email.tst · 14. detsember 2021
555 sample@email.tst · 14. detsember 2021
555 sample@email.tst · 14. detsember 2021
Vaegnägijatele